Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje wielu różnych składników. Jednym z nich są witaminy, które najlepiej jest pobierać wraz z pokarmem. Wszyscy to oczywiście wiemy, jednak dlaczego witaminy są aż tak ważne?
Otóż wszyscy mówią, by jeść jak najwięcej warzyw i owoców, ponieważ jest w nich cała witamin, stąd też bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Jest to jak najbardziej prawda. Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego nie powinniśmy ich pomijać w swojej diecie, przy czym możemy się czasem spotkać z sytuacjami niedoboru witamin, a więc są to takie sytuacje, w których naszemu organizmowi brakuje którejś z witamin i daje nam o tym znać w różne sposoby.
W takich sytuacjach najlepiej jest wspomagać się suplementacją, by uzupełnić odpowiedni poziom witamin w swoim organizmie. Warto jednak pamiętać, iż wszystko spożywane w nadmiarze może zaszkodzić, więc jeśli będziemy spożywać zbyt dużo witamin, może nam to nieco zaszkodzić. Witaminy możemy ze sobą łączyć, spożywając na przykład różnego typu witaminy, aczkolwiek bywają również takie ich połączenia, których powinniśmy unikać. Nie są one bowiem wcale takie dobroczynne w połączeniu ze sobą.
Łączenie witamin
Tak jak już wyżej wspomniano, warto unikać niektórych połączeń witamin, ponieważ o ile witaminy te przyjmowane osobno mogą być dla nas bardzo dobroczynne, tak w połączeniu wręcz przeciwnie, mogą nam nawet zaszkodzić. Warto wśród takich połączeń wyróżnić połączenie cynku z wapniem oraz magnezem bądź połączenie magnezu z wapniem, ponieważ one mogą ograniczać przyswajalność. Warto również unikać łączenia wapnia z żelazem, gdyż to także może ograniczać przyswajalność, a nawet całkowicie je ograniczyć. Warto również wspomnieć, iż przy stosowaniu witaminy K1 powinniśmy unikać przyjmowania witamin E i A, gdyż witaminy te mogą przeciwdziałać działaniu witaminy K1. Kiedy więc chcemy przyjmować regularnie daną witaminę, powinniśmy najpierw dowiedzieć się trochę o niej, a nawet najlepiej zapytać lekarza o szczegóły jej przyjmowania, żeby przypadkiem nie przyniosło to odwrotnych skutków.