Maślanka to niewątpliwie bardzo zdrowy, bogaty w bogate pod względem biologicznym białko lekko kwaskowaty napój mleczny. Powstaje ona jako produkt uboczny w procesie produkcji masła. Jej delikatny smak i kremowa konsystencja sprawiły, iż stała się doskonałą bazą wielu potraw.
W świecie kulinarnym maślanka odgrywa zatem znaczącą rolę. Do czego możemy ją wykorzystać? Najbardziej popularne zastosowanie maślanki to dodatek do młodych ziemniaków z koperkiem. Potrawa wyczekiwana przez całą zimę przez miłośników tego kwaśnego lekko orzechowego w smaku napoju. W tej wersji maślankę wszyscy doskonale znamy. Warto się jednak otworzyć na jej alternatywne zastosowania. Świetnie bowiem nadaje się jako baza orzeźwiających koktajli owocowych.
Z dodatkiem zmiksowanych truskawek, malin, a nawet bananów i miodu będzie stanowiła idealną propozycję na pełnowartościowe drugie śniadanie. Maślanka jest również często dodawana do ciast, np. do jakże popularnych w ostatnich czasach amerykańskich naleśników zwanych pancakes, ale także do popularnych tradycyjnych racuchów drożdżowych. Maślanka jednak sprawdza się nie tylko na słodko. Doskonale komponuje się z sosami i zupami, np. z tradycyjnym żurkiem czy różnego rodzaju chłodnikami, a dodana do marynaty uczyni każde mięso, nawet schab, kruchym i delikatnym. Biorąc pod uwagę odżywcze właściwości maślanki: źródło białka i wapnia, witaminy z grupy B czy lecytynę, niewątpliwie warto ją wprowadzić do swojego codziennego menue. Z pewnością wzbogaci je i urozmaici.