Czystek, nazwa botaniczna Cistus incanus L., należy do rodziny różowatych (Cistaceae). Czystek należy do rodzaju, który stanowi kilkanaście gatunków herbaty, które naturalnie występują w regionach śródziemnomorskich i Azji Wschodniej. Istnieją różne hybrydy do różnych celów – jako przyprawa, do celów leczniczych, a także do celów dekoracyjnych.
Rośliny rosnące w regionach śródziemnomorskich są narażone na wiele stresorów środowiskowych i trudnych warunków, takich jak niedobór wody, ekstremalnie wysokie nasłonecznienie i wysokie temperatury. W rezultacie mają wysoki poziom polifenoli, które chronią je przed takim środowiskiem.
Czystek można spożywać na różne sposoby:
1. Infuzja
W garnku z wrzącą wodą dodaj 5 gramów (1 łyżeczka) czystka i pozwól jej się parzyć przez 8-10 minut. Odcedź napar i wlej do filiżanki. Pij, gdy jest gorący. Możesz dodać kilka listków mięty i sok z cytryny dla dodatkowego smaku!
2. Płyn do płukania jamy ustnej.
Weź 100 gramów suszonych liści czystka, 30 gramów mięty i 30 gramów szałwii. Dobrze wymieszaj i parz przez około 20 minut w wystarczającej ilości wody. Dodaj około 5-10ml alkoholu (lub wódki) i przechowuj w szklanej butelce. Czystek stosowany jako płyn do płukania ust działa ściągająco i wybiela zęby przy długotrwałym stosowaniu.
3. Nalewka.
Skoncentrowaną dawkę można przygotować z czystka – 150 gramów czystka dodanej do 500 ml spirytusu i 300 ml wody. Daje to nalewkę o stężeniu 60%, której można użyć do odpierania sezonowych infekcji. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy spożywać około 15-30 ml trzy razy dziennie.
Czystek korzyści dla zdrowia:
1. Więcej energii.
Regularne spożywanie czystka wspiera zdrowe środowisko mikrobiomu w organizmie, co prowadzi do wyższego poziomu czujności i większej ilości energii w ciągu dnia.
2. Przeciwzapalne właściwości.
Korzyści z czystka obejmują również stany zapalne spowodowane cukrzycą typu 2, rakiem i zapaleniem stawów. Posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają pacjentom z takimi problemami.
3. Leczy choroby zatok.
Czystek pomaga osobom cierpiącym na choroby zatok przy udrażnianiu i udrażnianiu zatok. Pomaga przywrócić funkcje górnych dróg oddechowych.
4. Pomaga w utracie wagi.
Czystek na odchudzanie. Herbatka z czystka przywraca równowagę w organizmie, zmniejszając uczucie głodu. Czyni to dzięki swoim właściwościom moczopędnym, które pomagają wątrobie pozbyć się niechcianych toksyn poprzez oddawanie moczu. W naturalny sposób poprawia metabolizm, ponieważ polifenole zawarte w herbacie sprzyjają utlenianiu tłuszczu i przyspieszają przemianę pokarmu w kalorie.
5. Wspiera zdrowie mózgu.
Wiadomo, że herbata z czystka pomaga w pozytywnym zdrowiu mózgu i pomaga osobom ze spektrum autyzmu. Może również nie zasnąć, a kofeina obecna w herbacie z czystka zapewnia pożądany efekt u osób cierpiących na senność.
6. Właściwości przeciwwirusowe.
Herbata z czystka wykazuje wysoką aktywność przeciwwirusową i pomaga w leczeniu wirusów Ebola i Marburg. Ma niesamowicie silne właściwości przeciwwirusowe.
7. Zapobiega chorobom serca.
Flawonoidy obecne w czystku wraz z przeciwutleniaczami spowalniają rozkład cholesterolu LDL. Czystek pomaga również w zapobieganiu zakrzepom krwi i poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Dlatego herbata z czystka może pomóc w zapobieganiu zatorom tętnic i naturalnie obniża poziom cholesterolu.
8. Właściwości przeciwgrzybicze.
Bakterie, pasożyty i mykotoksyny tworzą biofilmy na różnych powierzchniach ciała, w tym między innymi na zębach. Te biofilmy działają jak bariera ochronna, która zapobiega działaniu antybiotyków.
W związku z tym czystek pomaga w zwalczaniu tych szalejących bakterii i protistów oraz pomaga rozbijać ich biofilmy.