Piwo to napój alkoholowy, który wykonywany jest z brzeczki piwnej, czyli wyciągu ze słodu browarnego z dodatkiem chmielu lub zboża. Produkt poddawany jest fermentacji, w której uczestniczą drożdże piwne. Zawartość alkoholu w piwie jest niewielka od 20 do 50 g/l. Na rynku występuje wiele rodzajów piwa, których jakość jest uzależniona od słodu, składu brzeczki oraz całego procesu fermentacyjnego. Należy do najchętniej spożywanych napojów. Niektórzy dietetycy uważają, że piwo zawiera proteiny, witaminy i minerały, które mają działanie orzeźwiające i leczące.
Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Greenwich uważają, że piwo ma działanie przeciwbólowe. Dawka o,8 promila redukuje dyskomfort spowodowany bólem głowy nawet o 25%. Na podstawie swoich badań przeprowadzonych na grupie 400 osób zbadali, że 1 litr piwa ma największe właściwości przeciwbólowe, zdecydowanie zmniejszając ból lub całkowicie go likwidując. Nie zbadano jednak w jaki sposób piwo zmniejsza ból u pacjentów i nie zaleca się jego ciągłego stosowania, ponieważ grozi to alkoholizmem.
Na łamach European Journal of Epidemiology ukazała się artykuł opart na badaniach dotyczących wpływu piwa na zaburzenia sercowo- naczyniowe. Testy pokazały, że największy wpływ na zdrowie osób chorujących ma półlitrowy kufel piwa. Co więcej napój zawierający chmiel chroni przed miażdżycą i zmniejsza cholesterol. Nie jest jednak jasne, czy tak dobry wpływ na zdrowie ma ją politenole w nim zawarte, czy jest dobroczynne działanie alkoholu.
Badania prowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły o wpływie piwa na postępującą chorobę Alzheimera i demencję. Powodem tego jest zawartość krzemu, który ma niebagatelny wpływ na wchłanialność aluminium, uważanego za głównego winowajcę wielu chorób neurologicznych.
Piwo zawiera melatoninę tym samym, pite wieczorem jest doskonałym środkiem nasennym. Jednak nie polepsza jakości i długości snu, dlatego nie należy go traktować jako produkt do walki z bezsennością. Dodatkowo, jak każdy alkohol zwiększa wiotkość mięśni, co może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń oddechowych.
Piwo jest znakomitym źródłem antyoksydantów, które sprzyjają zachowaniu zdrowej i młodej skóry. Antyoksydanty są niezbędne do walki z wolnymi rodnikami, które z kolei mają wpływ na występowanie wielu chorób.
Piwo jako dobroczyńca nie jest dobre dla każdego. Niektóre choroby wymagają wyeliminowania alkoholu z diety, a piwo jest napojem alkoholowym. Należą do nich między innymi cukrzyca i podagra. Wrzody żołądka i dwunastnicy, marskość wątroby oraz ostre i przewlekłe zapalenie trzustki wymagają całkowitej wstrzemięźliwości alkoholowej. Należy również pamiętać, że piwo nie jest napojem, który można spożywać bez ograniczeń.