Akrylowe protezy zębowe - co nas czeka?

Protezy akrylowe

Proteza akrylowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który będzie odbudowywał braki zębowe i przywraca funkcję żucia oraz estetykę. Składać się będzie z akrylowej płyty i osadzonych tam zębach. Kształt zębów dobiera się indywidualnie do każdego z pacjentów. Zęby najczęściej wykonywane są z akrylu lub z kompozytu oraz porcelany w droższych wersjach.

Wyróżniamy protezy całkowite (w przypadku bezzębia całkowitego) i częściowe.

Protezy całkowite

Protezy całkowite wykonuje się przy bezzębiu w szczęce, proteza górna i żuchwa oraz proteza dolna. Całkowita proteza będzie się trzymać w jamie ustnej dzięki temu, że będzie tam specjalna warstwa mocująca pomiędzy płytą protezy a szczęką bądź żuchwą. Ponieważ płyta w górnej protezie jest rozbudowana sięgać będzie do końca twardego podniebienia i trzyma się najczęściej dość dobrze mimo braku zaczepów i klamer. Sprawa wygląda nieco gorzej niż w przypadku całkowitej dolnej protezy. Siła przyssania nie jest tak duża i dlatego pojawia się problem z tym, by utrzymać ją stabilnie, może wypadać, utrudniać mówienie. W takim przypadku przy zaniku wyrostków zębodołowych do dobrego trzymania możliwe, że będzie się trzeba zdecydować przynajmniej na dwa implanty i zapinanie protezy do nich. Czasem pomagać mogą również kremy mocujące do protez, które w jakieś mierze zwiększą przyczepność uzupełnienia.

Protezy częściowe

Protezy częściowe wykonuje się, by uzupełnić braki kilku, kilkunastu zębów. Płyta protezy jest zredukowana w takim przypadku, siła przyssania i trzymanie protezy jest mniejsze. W tym przypadku głównie trzymana jest przy pomocy metalowych klamer, wykonywanych na zęby własne. Czasami warunki w ustach wymuszać będą umiejscowienie klamer na zębach przednich i mogą się okazać widoczne. Pacjentom często przeszkadzają metalowe druciki na zębach i je usuwają, ale przez to stabilizacja protezy będzie znacznie gorsza.

Braki w uzębieniu

Pojawiać się będą przemieszczenia, może grozić to wypadaniem. Optymalną ilością będą cztery klamer w najbardziej oddalonych od siebie zębach. Czasami wykonuje się mikroprotezy, które potem umożliwiają utrzymanie gotowego wypełnienia na miejscu.

Niektórzy pacjenci nie chcą stosowania klamer również ze względów estetycznych i szukają innych możliwości, które dla nich będą lepsze. Zredukowana mocno pływa sprawia, że nie ma odpowiedniej stabilizacji i dlatego utrzymywanie takiej protezy może się stać w pewnych sytuacjach problemem, dlatego nie ma się co dziwić, że cały czas szuka się możliwości wybrania innych opcji. Często okazuje się, że jest tutaj wyłącznie walor estetyczny a brakuje walorów funkcjonalnych.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym są implanty zębowe?
Jaki jest koszt implantów?
Czy implanty dentystyczne są wygodne?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.

 

Kontakt

kontakt@csnemore.pl

Galeria