Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które wybrać?

Jednym z nowoczesnych sposobów na zdrowy piękny uśmiech są implanty zębowe. Stomatolodzy oferują obecnie ich dwa rodzaje - cyrkonowe bądź tytanowe. Te pierwsze są nowatorskie, natomiast tytanowe są stosowane od wielu lat. Trzeba podjąć decyzję, na którą metodę się zdecydować.

Implanty tytanowe

Stosowane są od 1965 roku. Stworzył je szwedzki profesor Per-Ingvar Branemark. Przez kilkadziesiąt lat miliony ludzi skorzystały z tej metody. Tytan jest bardzo trwały, zatem używa się go przez lata. Dyskusyjna jest kwestia estetyki. Tytan ma kolor srebrnoszary, a obserwacje specjalistów ukazują, że po pewnym czasie od zastosowania tej metody może obniżyć się linia dziąseł i implant będzie widoczny. Jak wygląda zabieg? W kości umieszcza się wszczep po czym tytanowy implant musi się zintegrować z tkanką kostną. Do kilku miesięcy po zabiegu może być konieczne unikanie twardego jedzenia. Aby gojenie przebiegało szybko, implant ma szorstką powierzchnię, co pobudza wzrost kości. Implanty tytanowe są niezwykle trwałe, dlatego są w grupie najdroższych zabiegów dentystycznych.

Rodzaje implantów zębowych

Alternatywa - implanty cyrkonowe

Nazywane są też ceramicznymi. Są to najbardziej nowoczesne i estetyczne implanty. Materiał, z którego są wykonane, podobny jest do naturalnych zębów. Nie ściera się jednak tak łatwo. Implanty cyrkonowe charakteryzują właściwości mechaniczne oraz podatność na łączenie z tkanką kostną. Są odporne na kwaśne pokarmy oraz zróżnicowane temperatury w jamie ustnej. Po za tym są w pełni bezpieczne, pozwalają na stosowanie innych materiałów stomatologicznych. Implanty cyrkonowe potrzebują 6 miesięcy do ustabilizowania się w szczęce, a 3 w żuchwie. Przez ten czas pacjent nosi koronę lub most tymczasowy, dzięki czemu nie ma braków w uzębieniu. Kiedy implant jest już w pełni zintegrowany z kością, stomatolog umieszcza koronę lub most ceramiczny.

Zaletą implantów cyrkonowych są walory estetyczne, ale nie tylko. Są one obojętne dla osób z alergiami, chorobami i różnymi problemami. Bywają osoby, które są uczulone na tytan, co potwierdzają badania kliniczne, zatem implanty cyrkonowe są dla nich jedynym rozwiązaniem. Poza tym, kolor tych implantów jest podobny do naturalnego koloru zębów, w przeciwieństwie do tytanu. Nie są jednak uniwersalne.

Zalety implantów zębowych

Przy miejscowym znieczuleniu są bezbolesne. Są trwałe i estetyczne oraz nie powodują problemów z wymową. Poza tym są bezpieczne i są rozwiązaniem na wiele lat.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym są implanty zębowe?
Jaki jest koszt implantów?
Czy implanty dentystyczne są wygodne?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.

 

Kontakt

kontakt@csnemore.pl

Galeria